Jak prać koszulki z nadrukiem?

Zastanawiasz się, jak prać koszulki z nadrukiem, by jak najdłużej dobrze wyglądały? Najczęściej informacje na ten temat znajdują się na metce. Często zdarza się jednak, że ta ląduje w koszu zaraz po zakupie. W takim wypadku należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają na sposób i temperaturę prania. Z artykułu dowiesz się, w ilu stopniach należy prać koszulki z nadrukiem i jak o nie dbać, by służyły Ci przez lata.

Jak prać koszulki z nadrukiem?

Pranie koszulek z nadrukiem nie jest skomplikowane. Najważniejsza kwestia, o której należy pamiętać, to odpowiednia temperatura. Zbyt wysoka może trwale uszkodzić nadrukowaną grafikę. To, jak należy prać białe i kolorowe koszulki z nadrukiem, zależy przede wszystkim od metody druku odzieżowego. Gdzie szukać informacji?

Sprawdź oznaczenia na metce

Jeśli Twoje koszulki z nadrukiem nadal mają metki, z łatwością znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak je prać. Znajdziesz na nich następujące informacje:

 • logo producenta,
 • rozmiar,
 • skład materiału,
 • informacje o sposobach prania i prasowania.

Specjalne symbole na metce podpowiedzą Ci, jak dbać o koszulki z nadrukiem – na ile stopni ustawić temperaturę, czy wymagane jest pranie ręczne i jak najlepiej je prasować. Jeśli będziesz stosować się do wskazówek producenta, T-shirty nie ulegną zniszczeniu.

Brak metki? Kieruj się metodą druku

Po zakupie zawsze odcinasz i wyrzucasz metki? Nic straconego. Pranie koszulki z nadrukiem w pralce nadal może być bezpieczne – musisz tylko dowiedzieć się, jaką metodą wykonano nadruk. Oto najpopularniejsze z nich:

 • sitodruk – najtrwalsza technika znakowania odzieży. Pierz koszulkę w 30-50°C, a wirowanie ustaw na 800. Zastanawiasz się, ile prań wytrzymują koszulki z nadrukiem wykonanym tą metodą? Kilkadziesiąt, a nawet 100!
 • druk cyfrowy – jest nieco mniej trwały, dlatego ustaw temperaturę na 30°C,
 • sublimacja – 40°C i 600 obrotów na minutę to idealne ustawienia, dzięki którym koszulki wytrzymają wielokrotne pranie.

Jak znaleźć rodzaj nadruku na koszulce? Producenci T-shirtów bez problemu udzielają takich informacji klientom. Niezależnie od metody, pamiętaj, by przed wrzuceniem koszulki do pralki odwrócić ją na lewą stronę. Dzięki temu nadruk będzie wyglądał jak nowy jeszcze dłużej!

Jak prać białe ubrania z nadrukiem?

Pranie białej koszulki z nadrukiem wymaga szczególnej ostrożności. Podobnie jak w przypadku kolorowych ubrań, zwróć uwagę na informacje na metce lub sprawdź, jaką metodą wykonano znakowanie.

Przed umieszczeniem T-shirtu w pralce, odwróć go na lewą stronę, ustaw odpowiednią temperaturę i tryb wirowania. Białych koszulek z nadrukiem nie należy prać z kolorowymi ani czarnymi ubraniami – mogą się odbarwić. Pamiętaj też, by nie używać silnych detergentów ani wybielaczy, które obniżają trwałość grafiki.

Co po praniu? Suszenie i prasowanie koszulek z nadrukiem

Pielęgnacja koszulek z nadrukiem nie kończy się na wyjęciu ich z pralki. Czeka Cię jeszcze odpowiednie suszenie i prasowanie. Te kroki również warto wykonać ostrożnie, by nie uszkodzić druku.

Jak suszyć koszulki z nadrukiem?

Jeśli chcesz zadbać, by indywidualny nadruk na Twojej koszulce był w nienaruszonym stanie, zastosuj kilka prostych zasad:

 • zrezygnuj z suszenia w suszarce bębnowej,
 • unikaj mocnego słońca,
 • nie rozwieszaj jej na rozgrzanym kaloryferze.

Jak więc suszyć koszulki z nadrukiem? Najbezpieczniejszą metodą jest rozwieszenie ich na tradycyjnej, rozkładanej suszarce. Dzięki temu masz pewność, że kolory na grafice nie wyblakną, a nadruk nie będzie się ścierał.

Jak prasować koszulki z nadrukiem?

Prasowanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, warto jednak poświęcić na nie kilka dodatkowych chwil, by zadbać o odpowiedni efekt. Jak prasować koszulki z nadrukiem, by ich nie zniszczyć? Oto najważniejsze zasady:

 • zawsze prasuj koszulki na lewej stronie,
 • unikaj kontaktu gorącego żelazka z nadrukiem,
 • jeśli chcesz wyprasować grafikę, zmniejsz temperaturę i prasuj przez cienką szmatkę.

Dzięki temu skutecznie zabezpieczysz T-shirt przed zniszczeniem.

Jak dbać o koszulki z nadrukiem? Podsumowanie

Kiedy nie masz pewności, jak prać, suszyć i prasować koszulki z nadrukiem, w pierwszej kolejności przeczytaj informacje na metce. Jeśli jej nie posiadasz, sprawdź technikę, jaką wykonano znakowanie. Dzięki temu dowiesz się, na ile stopni nastawić pranie i jakich metod nie należy stosować. Suszenie i prasowanie wykonuj ostrożnie – unikaj suszarek bębnowych i wysokich temperatur.

T-shirt z nadrukiem to świetny prezent dla niego i dla niej. Jeśli podarował Ci ją ktoś bliski, warto poświęcić trochę czasu i wprowadzić kilka prostych zasad odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu Twoja koszulka z nadrukiem przetrwa kilkadziesiąt prań i nadal będzie świetnie wyglądać!